Konference – prezentace výsledků specifického vysokoškolského výzkumu FaVU 2024, 22. ledna 2025 10:00
Dovolujeme si Vás pozvat na fakultní doktorandskou konferenci, na níž budou prezentovány výsledky projektů Specifického vysokoškolského výzkumu za rok 2024 (SpV). Konference se uskuteční ve středu 22. ledna 2025 od 10:00 do 14:00 v Domě pánů z Kunštátu (Vašulka Kitchen Brno), Dominikánská 9, Brno. Veganské občerstvení zajištěno. Těšíme se na Vaši účast.
Link na on-line přenos konference (MS Teams): SpV FaVU 2024
- Zahájení
- Juniorské projekty SpV řešené na FaVU v roce 2024:
- MgA. Matěj Pavlík, MgA. Max Máslo, Historičky a historikové jako stavitelé lepších světů
- MgA. Jiří Žák, Psát proti-příběh, Ropa a semtex prizmatem uměleckého výzkumu
- MgA. Erika Mészárosová, Aktualizácia Slovenského národného povstania z ženského pohľadu
- MgA. Kristýna Gajdošová, Ráno, po kterém nepřišla revoluce
- MgA. Kateřina Konvalinová, MgA. Judita Levitnerová, Využití ovčí vlny v současném volném a užitém umění
- MgA. Tereza Vinklárková, Vizuální rezonance: pátrání po skrytých mechanismech traumatu
- MgA. Veronika Vlková, Ztratit se a žasnout: výzkumné rozhovory
- Mezifakultní juniorské projekty SpV řešené na FaVU v roce 2024:
- Mgr. MgA. Martin Žák, Ing. arch. Adéla Šoborová, Pěstování jedlé zeleně v urbanizovaném prostředí a jeho sociální, ekologický a umělecký význam
- Diskuze
- Stručná instruktáž k vykazování dosažených výsledků a zpracování závěrečných zpráv projektů za rok 2024
- Závěr konference
Krátké anotace k projektům:
MgA. Matěj Pavlík, MgA. Max Máslo, Historičky a historikové jako stavitelé lepších světů
Projekt se zaměřuje na analýzu a reflexi role historiků a historiček v českém veřejném prostoru po r. 1989, a to zejména ve vztahu k výkladu dějin období pozdního československého státního socialismu.
MgA. Jiří Žák, Psát proti-příběh, Ropa a semtex prizmatem uměleckého výzkumu
Projekt zpracovává dva tématické okruhy, které jsou součástí mé disertace v teoretické i praktické rovině. První případovou studií je výzkum dovozu irácké ropy do Československa, jako příkladu diplomatického propojení zbraňového exportu s ostatním průmyslem. Na této studii spolupracuji s historikem umění a kurátorem Národní galerie Radoslavem Ištokem. Druhým tématem je československá trhavina Semtex a její zneužití v globálním terorismu.
MgA. Erika Mészárosová, Aktualizácia Slovenského národného povstania z ženského pohľadu
Keď ide o Slovenské národné povstanie (SNP), väčšina z nás si predstaví mužov. No ženy akoby z obrazu povstania vypadli. Projekt búra stereotypy vnímania SNP. Poukazuje na účasť žien, ich rôznorodú prácu v odboji. Skúma dejiny každodennosti a prepája umelecký výskum s historickým.
MgA. Kristýna Gajdošová, Ráno, po kterém nepřišla revoluce
Specifický výzkum je zaměřený na rozšíření poznání vzájemných vlivů mezi rave kulturou a současným uměním v posledním desetiletí. K těmto dvěma oblastem výzkum přistupuje jako k dvěma diskurzům, které se liší a vzájemně vymezují, ale zároveň také ovlivňují. Projekt zkoumá představy pohybující se napříč a vně obou (kontra)kultur, které často společnost vnímá stereotypně — zpravidla si je buď idealizuje nebo zatracuje.
MgA. Kateřina Konvalinová, MgA. Judita Levitnerová, Využití ovčí vlny v současném volném a užitém umění
V rámci projektu specifického výzkumu chceme představit komplexní pohled na materiál ovčí vlny a jejího potenciálního využití v rámci současného volného i užitého umění, například i jako izolačního či interiérově funkčně-dekorativního materiálu. Vedle řemeslně tkané tapiserie nás zajímá poněkud okrajová ač místně jedinečná technika Art Protis a možnosti jejího oživení skrze propojení se současným umění. Může být ovčí vlna udržitelným, funkčním i estetickým materiálem budoucnosti?
MgA. Tereza Vinklárková, Vizuální rezonance: pátrání po skrytých mechanismech traumatu
Výzkumný projekt se zabývá spekulativním zkoumáním možnosti vyjádření a přiblížení souvislostí traumatických prožitků skrze vizuální ztvárnění vnitřních procesů těla. Tento projekt se zaměřuje na otázku, zda je možné prostřednictvím uměleckého výrazu a vizualizace biologických aspektů tělesných funkcí přiblížit traumata, která jsou systematicky potlačována a upozaďována v rámci společenského řádu.
MgA. Veronika Vlková, Ztratit se a žasnout: výzkumné rozhovory
Projekt je zaměřen na zkoumání současných podob spirituality. Snaží se najít způsoby, jak citlivě referovat o procesech, jakými se současná spiritualita manifestuje, a o jejím místě v aktuálních diskurzech reagujících na současné krize. Hlavním cílem projektu je rozvinout a ověřit metodologii výzkumné části disertační práce, která zaznamenává a interpretuje tvůrčí setkání a události a zkoumá problematiku spirituality z neantropocentrického a neindividuálního pohledu.
Mgr. MgA. Martin Žák, Ing. arch. Adéla Šoborová, Pěstování jedlé zeleně v urbanizovaném prostředí a jeho sociální, ekologický a umělecký význam
Výzkumný projekt reaguje na fenomén pěstování jedlé zeleně v urbanizovaném prostředí a zaměřuje se na sociální, ekologický a umělecký význam této praxe. Propojuje předchozí umělecko-výzkumný projekt dvojice řešitelů s projektem Partyzánky s Motyčkou Barbory Lungové a na základě studia zahraničních a tuzemských realizací formuluje argumenty pro normalizaci této praxe v rámci České republiky.
Autor | Mgr. Barbora Šedivá, Ph.D. |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/f26745/d275782 |