Odborné pracoviště poskytující knihovnické a informační služby nejen studentům a zaměstnancům fakulty, ale i dalším zájemcům z VUT, z jiných vysokoškolských pracovišť a z řad odborné i laické veřejnosti. Profil knihovního fondu je soustředěn na výtvarné umění a příbuzné obory (architektura, grafický, produktový a průmyslový design, typografie, fotografie, film, multimédia, dějiny, teorie a kritika umění, dějiny kultury atd.). Knihovní fondy zahrnují rovněž umělecké encyklopedie a slovníky výtvarných umělců. Podstatnou částí fondu jsou výstavní katalogy a odborné časopisy.
Případné změny otevírací doby vizte níže (sekce Aktuality knihovny).
Rozsah knihovního fondu fakulty: cca 11 000 knihovních jednotek a 40 časopiseckých titulů, diplomové práce absolventů FaVU VUT ad. Vedle absenčních a prezenčních výpůjček z fondu fakulty, zajišťujeme meziknihovní výpůjční služby (zajišťování titulů z jiných knihoven v rámci ČR i ze zahraničí) a poskytujeme asistenci při vyhledávání v katalozích knihoven a zahraničních databázích. Knihovna studentům nabízí rovněž reprografické služby.
Rozcestník knihovny
Všechny
Pokud pracujte či studujete na VUT stačí přijít se zaměstnaneckou či studentskou kartou a zaregistrovat se v kterékoliv knihovně VUT. Veřejnost a externisté (např. akademici a studenti z jiných vysokých škol) i absolventi VUT pro registraci potřebují občanský průkaz a 200 Kč k uhrazení registračního poplatku a vystavení karty uživatele.
Knihovna zajišťuje absenční výpůjční služby, prezenční výpůjční služby, meziknihovní výpůjční služby (MVS a MMVS), tzn. zajišťování titulů z jiných knihoven v rámci ČR a ze zahraničí, informační služby, resp. asistenci při vyhledávání v Souborném katalogu knihoven VUT a při orientaci v zahraničních databázích, poskytování informací o dostupnosti literatury, fondech a využívání knihovny FaVU VUT. Knihovna nabízí rovněž reprografické služby (možnost tisku a černobílého i barevného kopírování), samoobslužné skenování a přístup na internet.
Elektronické zdroje – neboli databáze – jsou přístupné online. Obsahují odborné časopisy, články, sborníky či knihy. Většina databází nabízí plné texty, některé pouze záznam či anotaci. VUT má nyní k dispozici řadu významných databází jako EBSCO, Emerald, Scopus či Web of Science. Aktuální seznam databázi najdete na Portálu knihoven VUT.
Pro zaměření naší fakulty jsou vhodné zejména plnotextové databáze EBSCO, ProQuest, Wiley, z bibliografických pak Web of Knowledge a Scopus. K jejich prohledávání doporučujeme univerzitní rozhraní Primo, zahrnující všechny knihovnické informační zdroje.
Knihovna nabízí možnost využití materiálové databáze matériO. Online databáze obsahuje přes 8000 materiálových karet. Můžete zde najít prezentaci inovativních i tradičních materiálů s technickými informacemi a kontakty na distributory. Knihovny matériO jsou určeny všem profesionálům z kreativních oborů, jako je architektura, design, výtvarné umění, multimédia, scénografie, marketing, módní průmysl, grafika, řemeslná výroba atd.
V Primu najednou prohledáte veškeré elektronické informační zdroje, tzn. články, příspěvky ze sborníků, e-knihy, zdroje placené univerzitou (databáze, které bylo nutné doteď prohledávat jednotlivě), knihy a časopisy z knihoven VUT (celý obsah knihovního katalogu dosud dostupný pouze prostřednictvím OPACu), závěrečné práce a publikace z Digitální knihovny VUT (VŠKP, časopisy pod hlavičkou VUT, teze dizertačních prací a další vybrané volně dostupné elektronické informační zdroje).