Série seminářů k právním aspektům OSVČ umělce/umělkyně, 20.–24. června 2022 (Aula U5)
Zajímají vás dobré rady k tomu, jak vyplnit daňové přiznání? Chcete vědět, jaká jsou vaše autorská práva, nebo jak výhodné by mohly pro vás být různé typy smluv při výdělečných aktivitách?Připravili jsem pro vás pásmo seminářů k této problematice v týdnu 20.–24. 6. 2022 v Aule FaVU, budova U5. Veškerá problematika bude vysvětlena na praktických příkladech a součástí každého bloku bude diskuse k dotazům z praxe účastníků.
20. 6. pondělí 12:30–16:30
DANĚ – daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, povinnosti a úlevy
lektorka: Ing. Dagmar Kalová
osnova školení: Druhy příjmů fyzických osob (zaměstnání, podnikání, kapitálové příjmy, nájem a ostatní příjmy), podnikání fyzické nebo právnické osoby; registrační povinnost; povinnost odevzdávat daňové přiznání, přehledy a jiné formuláře, povinné platby vůči finančnímu úřadu, zdravotním pojišťovnám a správě sociálního pojištěním, rozdíly ve zdanění. Jaké evidence musí vést samostatně výdělečně činné a podnikající osoby? Z pohledu: účetnictví, daně z příjmů, daně z přidané hodnoty. Daňové a nedaňové náklady v podnikání.
21. 6. úterý 12:30–16:30
AUTORSKÉ PRÁVO
lektorka: Mgr. Iva Javorská, LL.M.
osnova školení: Pohled na umění z hlediska autorského práva. Jsou chráněny všechny výtvory bez výjimky? Problematika autorských práv obecně a využívání jejich principů v praxi, postavení autora – jaká má práva, resp. co může chtít od ostatních pokud jde o ochranu jeho díla? Jaký význam má průmyslový vzor („patentovaný“ design) či ochranná známka? Vztahy mezi autory – typický konflikt – úmyslné či nevědomé napodobení, plagiátorství. Vztahy – smlouvy – mezi autory a institucemi/korporacemi z pohledu děl vzniklých v zaměstnání (zaměstnanecké dílo), ve škole (školní dílo), nezávisle; typy smluv, časté problémy, vhodné přístupy.
22. 6. středa 12:30–16:30
KORPORÁTNÍ PRÁVO
lektor: JUDr. Ing. Jan Kopřiva, Ph.D.
osnova školení: Srovnání jednotlivých forem podnikání v úvahu připadajících: OSVČ; s.r.o.; spolek; v.o.s.; ostatní. Proces zakládání, fungování a ukončení. Daňové aspekty a ostatní povinnosti.
23. 6. čtvrtek 12:30–16:30
PRACOVNÍ PRÁVO
lektorka: Mgr. Bc. Helena Musilová
osnova školení: Základní právní úprava zákoníku práce (zaměstnanec, zaměstnavatel), rozdíl mezi závislou prací a podnikatelskou činností. Druhy pracovněprávních vztahů - výhody, nevýhody. Pracovní poměr – náležitosti pracovní smlouvy, způsoby skončení pracovního poměru. Nároky zaměstnanců z pracovního poměru - mzda/plat, dovolená, péče o zaměstnance. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – DPP, DPČ. Nejčasnější pracovněprávní mýty – výpověď dohodou, práce na IČ. Praktické zkušenosti účastníků, diskuse. Výukové materiály k dalšímu užití viz: Pracovní právo – Občanské, obchodní a pracovní právo (zaklady-prava.cz).
24. 6. pátek 9:30–13:30
UMĚNÍ SEBEPREZENTACE – self-marketing, osobní branding
lektoři: doc. Ing. Robert Zich, Ph.D. a doc Ing. Vít Chlebovský, Ph.D.
osnova školení: Sebehodnocení – jde o to uvědomit si, čeho chci dosáhnout a co k tomu mohu využít. Univerzální seznam nástrojů neexistuje. Je potřeba si sestavit vlastní. Práce s časem – práce s časem není o diáři, ale v prvé řadě jde o to uvědomit si cíle a možnosti jejich dosažení. Dívat se na tvorbu jako na projekt neznamená nutně sestavit síťový diagram. Přínos projektového pohledu je někde jinde. Osobní značka a vlastní hodnota – principy rozvoje značky a tvorby hodnoty jsou klíčem k úspěchu mnoha firem. Komunikace a prezentace – sebelepší produkt, ať už je jím umělecké dílo nebo nový design, má-li uspět nejen jako seberealizace autora, potřebuje nějakým způsobem komunikovat s okolím.
Přílohy
Datum publikování | |
---|---|
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/f26745/d227177 |