Partyzánky s motyčkou: spontánní zahradničení ve veřejném prostoru (vycházkový okruh a zvukový průvodce)
Zvukový vycházkový okruh po Brně po místech netradičního pouličního zahradničení najdete v aplikaci Echoes, nebo si trasu můžete projít online na webu SocialMaps.Umělecký místopis netradičního pouličního zahradničení – zvuková procházka po Brně
Lucia Bergamaschi, Anastasia Blochina, Hana Drštičková, Kateřina Konvalinová, Nela Maruškevičová, Barbora Lungová; grafika a mapy: Iva Balcaříková; fotodokumentace: Polina Davydenko a Lucia Bergamaschi; zvuková postprodukce: Filip Dušek.
Místopis dvanácti vybraných lokalit v Brně je výsledkem spojení umělecké a antropologické perspektivy zkoumající různé formáty proměňování, užívání a sdílení veřejného prostoru formou zahradničení nebo jemu podobných intervencí. Autorky postihují různorodé motivace zahradnických intervencionistů, přičemž některé vstupy realizují samy. U výsadeb, jichž jsou pozorovatelkami, lze u zahradnictva vysledovat motivy hravosti, touhy zpříjemnit si prostředí, vyprodukovat reálné výnosy zeleniny, bylin, drobného ovoce, či motivy emotivních vazeb na konkrétní rostliny.
Tyto příklady zdokumentovaly pomocí rozhovorů a analýzy diskurzu na facebookové skupině Pouliční zahradníci nejen v Brně a střed sociální antropoložky Anastasia Blochina a Hana Drštičková. V naší zvukové vycházce najdete výběr různorodých míst – od vnitrobloků, přes veřejné prostranství před obchodním domem či mezi tramvajovou tratí a chodníkem, železniční viadukt a jeho okolí, osamělý dutý pařez v parku, okolí železniční tratě, či naopak celistvé území na okraji sídliště. Etnografická analýza postihuje emoce, sociální vazby, v jednom případě i politický spor postihující definici užívání konkrétního místa. Umělecké vstupy Lucie Bergamashchi, Nely Maruškevičové, Kateřiny Konvalinové a Barbory Lungové naopak vytvářejí portréty nepřístupných nebo opomíjených míst prostřednictvím časosběrných zvukových nahrávek, výsevu ruderálních rostlin, známého lidového popěvku, či neobvyklých rostlinných intervencí. Architektkou zvukové vycházky je Iva Balcaříková, která kromě zajištění grafiky projektu také koordinovala logistiku trasy. Jednotlivá zastavení pro budoucnost zdokumentovaly Polina Davydenko a Lucia Bergamaschi.
Projekt je součástí řešení Specifického vysokoškolského výzkumu FaVU VUT v roce 2023 (FaVU-S-23-8441).
Autor | Mgr. Tímea Vitázková |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d248071 |
Odpovědnost: Hana Křížová