Workshop Bolševník velkolepý: mezioborové metody imaginace pro koexistenci s ne-lidskými entitami, 26. března 2025 17:30, Galerie TIC
Ve středu 26. 3. 2025 v 17:30 zveme do Galerie TIC na interdisciplinární workshop doktoranda FaVU Adama Vačkáře.Bolševník velkolepý: mezioborové metody imaginace pro koexistenci s ne-lidskými entitami
Lektoři: Adam Vačkář (FaVU) & Jakub Kvizda (Univerzita Karlova)
26. 3. 2025, 17:30–19:00
Kino CIT a knihkupectví ArtMap, Galerie TIC, Radnická 4, Brno
Interdisciplinární workshop propojující umění a antropologii jako nástroje pro pochopení vztahu mezi člověkem a dlouhodobě marginalizovanými „invazními“ druhy, konkrétně bolševníkem velkolepým (Heracleum mantegazzianum). Společně s Jakubem Kvizdou, antropologem z Univerzity Karlovy, který provedl obsáhlý terénní výzkum v Sudetech, kde bolševník odolává pokusům o totální eradikaci, se zaměříme na otázky koexistence, ekologické kontroly a vnímání invazních organismů v kontextu společnosti, legislativy, politické ekologie a kulturní imaginace.
Vizuální umělec Adam Vačkář se tématem bolševníku dlouhodobě zabývá v rámci své dizertační práce, v níž zkoumá tuto rostlinu nejen jako skutečnou biologickou bytost, ale i jako paradigma a nástroj pro reimaginaci perspektivy člověka v současnosti ve vztahu k přírodě, jinakosti a ekologické kontroly. Jeho práce propojuje vědecký výzkum s uměleckými metodami imaginace, čímž otevírá nové perspektivy na invazní druhy a jejich místo v ekosystému i lidském myšlení.
Přednáška a workshop se zaměří na několik klíčových témat:
- Historická geneze a změna vnímání bolševníku – Od okrasné rostliny v zámeckých zahradách k obávanému ekologickému vetřelci. Jak se mění vztah člověka k této rostlině?
- Formy unikání bolševníku lidské kontrole a eradikaci – Je možné věřit v absolutní kontrolu krajiny?
- Postava “hubitele” – Jaké archetypy se pojí s likvidací invazních druhů? Proč jsou likvidátoři zobrazováni jako bojovníci proti přírodě a jaký diskurz to vytváří?
- Legislativa anihilace – Jaké politické a právní mechanismy formují představu o „totálním vyhlazení“ invazních druhů?
- Síla imaginace – Jaké máme nástroje ke změně paradigmatu marginalizace invazivních rostlin?
- Zodpovědné vedení – Jaké jsou možné změny v legislativě?
Během workshopu budou účastníci hledat nové způsoby myšlení o přírodě, které překračují běžné dichotomie „škodlivé vs. užitečné“ nebo „původní vs. nepůvodní“. Skrze umělecké a sociologické metody imaginace budeme zkoumat, jak ekologie může být uchopena jinak - nejen jako vědecký obor, ale jako prostor dialogu mezi přírodními a sociálními systémy.
Workshop je určen pro umělce*kyně, sociální vědce*kyně, ekology*žky a všechny, kdo se zajímají o nové přístupy ke vztahu mezi člověkem a ne-lidskými formami života.
Vstup je zdarma.
Autor | Mgr. Tímea Vitázková |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d284280 |
Odpovědnost: Jana Janečková