Workshop s Dominikou Trapp, pátek a sobota 25. a 26. listopadu 2022
Zveme na workshop s Dominikou Trapp, který se koná jako součást výuky ve studijním programu Fine Art and Design a bude veden v anglickém jazyce. Workshop je ovšem určen také studujícím českých studijních programů Výtvarné umění. V případě zájmu o účast na workshopu prosím kontaktujte MgA. Lenku Veselou, MA: xvveselal@favu.vut.cz. Kapacita je 6 osob. Workshop se uskuteční ve dnech 25. a 26. listopadu 2022 v místnosti 216 (U2). Začátky workshopu budou vždy v 10 hodin (předpokládaná doba trvání je 8 hodin s přestávkami na oběd a „na kávu“). Doporučujeme vzít si s sebou notebook (tablet) s možností připojení ke školní wifi, zápisník a psací potřeby. Materiály / média pro realizaci praktických výstupů workshopu budou upřesněny během prvního dne workshopu.
Anotace
Pasti jsou druhotnou loveckou technologií a jako předměty nejsou určeny k estetickému vnímání, jsou zcela funkční. Tyto nenápadné a pomíjivé struktury jsou místy transformačních setkání, jsou to portály spojující člověka se zvířetem, technologii s krajinou a smrt se životem. Naše chápání toho, co pasti jsou, je ambivalentní – lze je vnímat jak jako zařízení, jimiž se vyhýbáme osobní konfrontaci a zákeřně delegujeme lidské jednání na objekty, ale také jako předchůdce technologického skoku k lidské emancipaci, jako rané automaty. Past jako dimenzionální brána, která vytrhává věci a navždy je mění, otevírá bohaté možnosti metaforického čtení. Právě na ně a na široké možnosti interpretace pastí bude workshop zaměřen. Praktické výstupy workshopu budou vznikat po nalezení širší shody na výběru médií.
Autorka
Dominika Trapp (1988, Budapešť) vystudovala malbu na akademii výtvarných umění v Budapešti. Její praxi charakterizuje zájem o dvě hlavní oblasti: na jedné straně rozvíjení citlivého malířského jazyka, který umožňuje intuici a introspekci, a na druhé straně citlivost zaměřená navenek, která usnadňuje dialog mezi komunitami ve službách kolektivního sebepoznání. Ve svých dílech se Trapp často zabývá tématy, jako je vztah mezi tradicí a současnou kulturou, osud žen v tradičních maďarských selských komunitách, historický kontext poruch příjmu potravy nebo malba jako možná somatická metoda uměleckého výzkumu. Trapp se účastnila rezidenčních programů Art in General v New Yorku, Erste Stiftung ve Vídni a FUTURA v Praze. V roce 2020 svou tvorbu představila na samostatných výstavách v budapešťské Trafó Gallery v Karlín Studios v Praze. V roce 2021 se zúčastnila 14. Baltic Triennial ve Vilniusu a v roce 2022 Manifesta 14 v Prištině. Je doktorandkou na Univerzitě umění a designu Moholy-Nagye (MOME Budapest).
https://secondaryarchive.org/artists/dominika-trapp/
Autor | doc. Mgr. Jan Zálešák, Ph.D. |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d232761 |
Odpovědnost: Hana Křížová