Sady, louky, les, řeka, galerie: podzimní sympozium o biotopech v umění, 1.–3. listopadu 2024, FaVU
Srdečně zveme na podzimní sympozium o biotopech v umění – Sady, louky, les, řeka, galerie, které proběhne 1. až 3. listopadu 2024, a to na FaVU a na různých lokalitách formou exkurzí.
1. 11. 2024
10:00–14:00, FaVU, budova U2, místnost 325
Program:
10:00–11:45 Tomáš Prišitiak (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave) a spolek Zúfalstvo a beznádej (Bratislava) + diskuse
11:45–12:00 přestávka
12:00–14:00 Tereza Jindrová (Entrance Gallery), Edith Jeřábková a Denisa Tomášková (PLATO Ostrava) + diskuse
Páteční část sympozia bude hybridní.
Tomáš Prištiak se zabývá zvukovými krajinami Dunaje: Dunaj ako rieka a tok možných myšlienkových materiálov. Rieka ako otvorená možnosť vytvoriť si vlastnú stratégiu. Počúvanie rieky ako proces bez hraníc, premostenie ľudských a neľudských stratégií v jednom prúde vody a riečneho materiálu.
Občianske združenie Zúfalstvo a beznádej, ktoré založili 2023 Jana Konečná, Martin Frič, Helena Švarcová a Robo Švarc, sa zameriava na prepojenie environmentálneho a kultúrneho sektoru. Prvým spoločným projektom bola výsadba rastlín a húb v ovocnom sade základnej školy neďaleko areálu environmentálnej katastrofy bývalej chemickej fabriky Istrochem v Bratislave. Desaťročia neriešený problém spôsobuje zamorenie pôdy a spodnej vody vo viacerých častiach Bratislavy. Pomocou fytoremediácie a mykoremediácie sa združenie pokúša prečistiť pôdu v blízkosti ovocných stromov v spolupráci so žiačkami, žiakmi, rodičmi aj pedagogickým zborom. Členky a členovia súčasne pracujú na sólových projektoch, akými sú napríklad enviro-gastronomické performatívne prednášky spojené s jedením gaštanovej polievky pochádzajúcej z obdobia malej doby ľadovej, pričom sa pomocou rozpletania vlákien tohto receptu rozvíjajú rôzne diskurzívne línie o klimatickej zmene 16.-17. storočia s aktualizovaním vzhľadom k súčasnému globálnemu otepľovaniu.
Tereza Jindrová působí jako kurátorka ve Společnosti Jindřicha Chalupeckého, působila v Meet Factory, kulturním čtrnáctideníku A2 či v Artyčok TV. Od roku 2014 je kurátorkou Entrance Gallery v Praze, jejíž dramaturgii z poslední let, zaměřenou na více-než-lidské entity, jejich prostředí, a místa jejich střetávání s lidským, na sympoziu představí.
Galerie PLATO se kromě výstav a nejrůznějších programů zajímá také o to, co se děje za jejími cihlovými zdmi. Pro poznání, odpočinek i útěchu vytváří od roku 2022 na obklopujícím pozemku o rozloze 7.500 m2 veřejnou zahradu věnovanou lidem, hmyzu, bezobratlým i obratlovcům, živočichům suchozemským, vodním i obojživelníkům a samozřejmě také rostlinám a houbám. Zahrada vzniká na základě permakulturních principů, které také pomáhají instituci reflektovat její práci, působnost a vnitřní prostředí. O tom, jak taková zahrada v rámci umělecké instituce vzniká promluví autorka jejího designu Denisa Tomášková a kurátorka programu zahrady Edith Jeřábková.
2. 11. 2024
Exkurze s přírodovědcem Vilémem Jurkem na lokalitu Medlánecké kopce (Brno); sraz na zastávce Technologický park v 13:00.
3. 11. 2024
Exkurze s přírodovědcem Janem Běťákem na Holý Kopec (Chřiby); sraz 11:30 u Kamenné studánky pod Holým kopcem, nebo v 9:50 na ÚAN Zvonařka u stanoviště č. 1.
Sympozium pořádá Katedra teorií a dějin umění FaVU.
Případné dotazy směřujte na Barboru Lungovou, lungova@ffa.vutbr.cz.
Projekt Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT v Brně – Komponenta 7.4 Národního plánu obnovy pro oblast VŠ pro roky 2023–2025 je financován Evropskou Unií.
Autor | Mgr. Tímea Vitázková |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d267234 |
Odpovědnost: Jana Janečková