Detail předmětu
Přehled světových dějin umění 20. století do roku 1945
FaVU-1SDU-ZAk. rok: 2016/2017
Přednáška podává přehled o uměleckých směrech, tendencích a osobnostech především malířství a sochařství prvních poloviny dvacátého století v Evropě a USA.
Postihuje tendenci expresívní, kubistickou, futuristickou, orfickou a abstraktní, dadaistickou, surrealistickou. Fenomén "Pařížské školy". Art deco, umění diktatur
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
Proměny italského umění. USA - od secese k modernismu.
Umění po první světové válce, ruská avantgarda versus socialistický realismus, Bauhaus.
1.Provázané středoevropské expresívní klima. Několik osobností, spojených s českým prostředím. Oskar Kokoschka, Alfred Kubin. Egon Schiele jako následovník Gustava Klimta. Sebedestruktivní génius Richarda Gerstla.
Osobní i tvůrčí vazby mezi výtvarným uměním, literaturou, hudbou. Alma Mahlerová. Arnold Schönberg.
2.Expresionistické skupiny. Die Brücke a česká Osma. Emil Nolde. Der Blaue Reiter. Wassily Kandinsky, jeho východiska, aktivity, cesta k abstrakci. Franc Marc. Paul Klee. Pozoruhodné malířky - Marianne Werefkin, Gabrielle Munter.
3.Fauvismus. Henri Matisse malíř a sochař. Georges Rouault. Raoul Dufy. Maurice Vlaminck. André Derain jako souputník avantgardy i mimo ni.
4.Pablo Picasso do roku 1907. Raný Picasso, zdroje tvorby, klíčová díla - Portrét Gertrudy Steinové a tzv. Slečny Avignonské.
5.Kubismus. Pablo Picasso a jeho další vývoj. Georges Braque. Juan Gris. Fernand Léger.
6. Od symbolismu k abstrakci. Orfismus. Guillaume Apollinaire. Robert Delaunay. Sonia Delaunayová. Kosmos a hudba. František Kupka.
7. Futurismus a další směry v Itálii, východiska, politické zázemí, futurismus a móda, archkitektura, sochařství, malířství.
Umberto Boccioni. Česká futuristka Růžena Zátková. Metafyzická malba. Giorgio de Chirico v klasickém i poklasickém období. Druhý futurismus, "fašistická avantgarda" v architektuře a malířství, Tullio Cralli, "aeropittura".
8.Neoplasticismus. Piet Mondrian. De Stijl. Theo van Doesburg. Konkrétní umění.
9.Od secese k modernismu v USA. Albert Barnes, jeho sbírka. "The Eight" - Ashcan School. Golden Age a Maxfield Parrish. Alfred Stieglitz. Průlomová výstava - Armory Show, 1913.
10.Kazimir Malevič, suprematismus. Konstruktivismus. Alexander Rodčenko - malba, prostorové kontrukce, užitá tvorba, fotografie.. El Lissitzki. Vladimir Tatlin - prostorové realizace, projekty, jejich ohlas. Umění stalinského Sovětského Svazu, evropské souvislosti. Alexander Dejneka. Věra Muchina - konfrontace dvou monumentů na světové výstavě roku 1937.
11.Bauhaus.Vznik, osobnosti, principy výuky, chronologie (Weimar, Dessau, Berlín), role volného umění, design, typografie, fotografie, životní styl.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Foster, H.; Krauss R.; Bois, Y.-A.; Buchloh B. H. D., Umění po roce 1900, Praha 2007 (CS)
Gobrich, E., Příběh umění, Praha, 1992. (CS)
Haas, F., Architektura 20. století. Praha 1978 (CS)
Harrison, Ch.; Wood, P. (eds.), Art in theory, 1900-2000: An anthology of changing ideas. Malden 2003 (CS)
Lamač, M., Myšlenky moderních malířů. Praha 1989 (CS)
Schapiro, M., Modern Art. 19th&20th Centuries. New York 1968 (CS)
Wittlich, P., Umění nové doby: Doba secese, Praha 1987 (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program bakalářský
obor AVI , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AEN , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AMU , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AFO , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor APE , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor ATD , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AM2 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AM3 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AS2 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AKG , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AM1 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AGD1 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AS1 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AGD2 , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor AIN , 1 ročník, zimní semestr, povinný
obor APD , 1 ročník, zimní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
2.Expresionistické skupiny. Die Brücke a česká Osma. Emil Nolde. Der Blaue Reiter. Wassily Kandinsky, jeho východiska, aktivity, cesta k abstrakci. Franc Marc. Paul Klee.
3.Fauvismus. Henri Matisse malíř a sochař. Georges Rouault. Raoul Dufy. Maurice Vlaminck. André Derain jako souputník avantgardy i mimo ni.
4.Pablo Picasso roku 1907. Raný Picasso, zdroje tvorby, klíčová díla - Portrét Gertrudy Steinové a tzv. Slečny Avignonské.
5.Kubismus. Pablo Picasso a jeho další vývoj. Georges Braque. Juan Gris. Fernand Léger.
6. Od symbolismu k abstrakci. Orfismus. Guillaume Apollinaire. Robert Delaunay. Sonia Delaunayová. Kosmos a hudba. František Kupka.
7. Futurismus a další směry v Itálii, východiska, politické zázemí, futurismus a móda, archkitektura, sochařství, malířství. Umberto Boccioni. Metafyzická malba. Giorgio de Chirico v klasickém i poklasickém období. Druhý futurismus, "fašistická avantgarda", Tullio Cralli, "aeropittura".
8.Neoplasticismus. Piet Mondrian. De Stijl. Theo van Doesburg. Konkrétní umění.
9.Od secese k modernismu v USA. "The Eight" - Ashcan School. Golden Age a Maxfield Parrish. Alfred Stieglitz. Armory Show, 1913.
10.Kazimir Malevič, suprematismus. Konstruktivismus. Alexander Rodčenko. El Lissitzki. Vladimir Tatlin. Umění stalinského Sovětského Svazu, evropské souvislosti. Alexander Dejneka. Věra Muchina.
11.Bauhaus.Vznik, osobnosti, principy výuky, chronologie (Weimar, Dessau, Berlín), role volného umění, design, typografie, fotografie, životní styl.
12.Dadaismus. Vznik a vývoj. Kurt Schwitters a jeho vliv na neodada a pop art. Merz, sloup, budova, reliéf. Max Ernst, frotáž, dekalk. Francis Picabia s avantgardou i proti ní. Man Ray.
13.Marcel Duchamp v chronologické prezentaci, malba v jeho díle, objekty, mobily, instalace, hudba, performance. Geneze a souvislosti díla Etant donnees.
17.Art deco, design, malířství, fotografie, souvislosti. Tamara de Lempicka. Cassandre. Erté a psychedelie 60. let. Madame Yevonde.
18. Surrealismus. Max Ernst. Yves Tanguy. Anré Masson. Joan Miró. Alberto Giacometti. Belgičtí surrealisté. René Magritte. Paul Delvaux. Mimořádný malíř na okraji surrealismu - Balthus.
19. Salvador Dalí malíř, kreslíř, přesahy do filmu (Buňuel, Hitchcock), architektury, objektu
(Duchamp), fotografie, společenského života (Warhol).
20.Mezinárodní surrealismus. Roberto Matta. Wilfredo Lam. Oscar Dominguez, dekalk. Tzv. Pařížská škola - Marc Chagall, Susanne Valadon, Mauritz Utrillo, Amedeo Modigliani, Chaim Soutine a další.
22.Umění v Německu 20. a 30. let. Neue Sachlichkeit. Max Beckmann. George Grosz. Otto Dix. Christian Schad. Nástup nacismu a jeho estetika. Eklekticismus, helénismus, filmová estetika - Leni Riefenstahl. Sochařství - Arno Breker. Architektura - nejen Albert Speer. Entartete Kunst 1937.
23.Umění v USA od 20. do 40. let. Muralisté a jejich vliv na americkou malbu. Diego Rivera. Frida Kahlo. David Alfaro Siqueiros. Regionalismus. Precizionismus. Edward Hopper. Georgia O´Keefe. Mark Tobey. Arshile Gorky. Andrew Wyeth. Američasné v Evropě, Evropané v Americe.
24.Sochařství počátku století od Rodina k Bourdellovi. Expresionističtí sochaři. George Minne. Wilhelm Lehmbruck, Ernst Barlach, Franz Metzner a architektura.
25..Sochařství a kubismus. Henri Laurens, Lacques Lipchitz, Duchamp-Villon, Alexander Archipenko, Ossip Zadkine. Constantin Brancusi.
26. Konstruktivismus a sochařství. Antoine Pevsner. Naum Gabo. Barbara Hepworthová. Alexander Calder. Sochařství po surrealismu. Henry Moore. Alberto Giacometti. Isamu Noguchi.