Detail předmětu
Tvorba autorského portfolia
FaVU-TAPAk. rok: 2024/2025
Studující se v tomto kurzu seznámí s odlišnými způsoby tvorby autorských portfolií napříč výtvarnými disciplínami. Budou jim představeny rozdíly mezi tištěným a elektronickým portfoliem a informace o tom, jak je prezentace umělecké tvorby důležitá pro jejich budoucí uplatnění (žádosti o stáže a tvůrčí rezidence, studijní pobyty, grantové pobídky, výstavní projekty, reakce na open cally apod.). Během praktických seminářů se seznámí s potřebnými informacemi o tom, co musí portfolio po obsahové i formální stránce splňovat, naučí se formátovat text (vlastní CV v ČJ a AJ), vytvářet popisky ke svým dílům (v ČJ a AJ), zajistit si odpovídající fotodokumentaci, a nakonec si sami zhotoví své vlastní autorské portfolio. Během individuálních konzultací bude průběžně docházet ke korekci nedostatků. V rámci předmětu budou zařazeny prezentace pedagogů a pedagožek FaVU VUT z různých ateliérů a oborů, případně jejich absolventů a absolventek, kde se studující seznámí s praktickými informacemi o tom, proč je portfolio důležité k vlastní reprezentaci a jaká jsou pravidla a možnosti jeho vytváření. V průběhu semestru budou mít možnost konzultovat podobu svých projektů v Knihařské dílně FaVU VUT, kde si je budou moci na závěr také vytisknout a svázat.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Běžné uživatelské dovednosti v práci s textovými a grafickými editory. Práce s texty v ČJ není podmínkou, portfolio lze realizovat rovněž ve slovenském či v anglickém jazyce.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Výuka probíhá v učebnách KTDU FaVU VUT a v Knihařské dílně FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem. Účast na výuce je povinná (2 povolené neomluvené absence). V průběhu semestru studující plní úkoly dle předem stanoveného zadání.
Učební cíle
Cílem kurzu je seznámení se s problematikou tvorby autorského portfolia (tištěného či digitálního) na základě úvodních přednášek a praktických cvičení zaměřených na práci s textem, fotodokumentací a grafickou úpravu. Výstupem semestrálního kurzu bude tištěné autorské portfolio.
Realizace vlastního autorského portfolia v ČJ a AJ. Studující se seznámí s pracovními postupy, které vedou k úspěšné prezentaci vlastní umělecké tvorby.
Základní literatura
AMBROSE, Gavin a Paul HARRIS. Grafický design: tisk a dokončovací práce. Brno: Computer Press, 2011. Základy designu. ISBN 978-80-251-2968-5.
BERAN, Vladimír. Aktualizovaný typografický manuál. Osmé vydání. Praha: Kafka design, 2016.
BLAŽEK, Filip. Typokniha. Praha: Nakladatelství UMPRUM, 2022. (CS)
NEDOMOVÁ, Jana. Otázky kvality v tvorbě a v prezentaci studenta na VŠ s umělecko-pedagogickým zaměřením (disertační práce), PedF MU, Brno 2019. (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program DES_B bakalářský 2 ročník, letní semestr, volitelný
2 ročník, letní semestr, volitelný
2 ročník, letní semestr, volitelný
2 ročník, letní semestr, volitelný
3 ročník, letní semestr, volitelný
3 ročník, letní semestr, volitelný
3 ročník, letní semestr, volitelný
3 ročník, letní semestr, volitelný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Praktické cvičení
Vyučující / Lektor