Detail předmětu

Základy hudební kompozice 2 - letní

FaVU-ZHK1-LAk. rok: 2024/2025

Cílem předmětu je vstup do hudební kompozice. Předmět má dvě roviny - teoretickou a praktickou, která je dominantní a bude zahrnovat tvorbu autonomních sólových a jednoduchých komorních skladeb pro akustické nástroje. Základy praktické kompozice pro akustické nástroje. V teoretické části budou poskytnuty nezbytné znalosti pro vlastní kompozici a představeny možné přístupy k soudobé kompozici. Doporučuje se kombinovat tento předmět s předměty Základy teorie kompozice 1 a 2, které studentovi poskytnou teoretické zázemí a rozhled.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Vstupní znalosti

Zájem o vhled do oblasti akustické komponované hudby a její tvorby. Doporučuje se kombinovat s předměty Základy teorie kompozice 1 a 2.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Klasifikovaný zápočet.
Kurz v rámci meziuniverzitního projektu ESF "Umění a multimedia" zajišťuje HF JAMU.

Učební cíle

Předmět je rozdělen do dvou částí - část přednášková je určena těm, kteří neovládají základy hudební nauky. Cílem v zimním semestru je dosáhnout znalosti základní nauky, harmonie a hudebních forem, a to jak teoreticky, tak i prakticky (sluchová analýza) včetně základů instrumentace pro sólové nástroje. Přednášky nejsou povinné pro studenty, kteří již tyto znalosti mají a úspěšně vypracují vstupní test. Cvičení je povinné pro všechny studenty. Zde je v individuálních hodinách kladen důraz na vlastní komponování. Předpokládá se vytvoření 2 kompozic pro sólový hlas (melodické nástroje, bicí, klavír, zpěv). Cílem přednáškové části v letním semestru jsou základy instrumentace pro komorní obsazení a pokračování ve výuce hudební teorie z předchozího semestru. Cvičení je povinné pro všechny studenty. Zde je kladen důraz na vlastní komponování. Předpokládá se vytvoření 2 - 3 jednoduchých komorních kompozic.

Vhled do specifických oblastí hudební kompozice s možnostmi aplikace nabytých poznatků z jednotlivých disciplin (základní nauka, harmonie, kontrapunkt, formy, instrumentace) do kompozičních postupů při tvorbě díla. Pro účast v předmětu se nepředpokládají žádné specifické znalosti, vítaná je hudebnost a zájem o hudbu.

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

KOFROŇ, J.: Učebnice harmonie
KOHOUTEK, C.: Novodobé skladebné směry v hudbě,
NAVRÁTIL, M.: Nástin vývoje evropské hudby 20. století,

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. - 3. Tektonika díla. Vstup do harmonie I. Vybrané bicí nástroje I. - základní poznatky.
4. - 7. Vstup do kontrapunktu. Kontrapunktické formy. Vstup do harmonie II. Vybrané bicí nástroje II.
8. - 10. Současný pohled na formu. Nástroje klávesové.
11. - 12. Aplikace některých kompozičních metod 2. pol. 20. stol.
13. Zápočet.
Vzhledem k individuální výuce ve cvičení, jejíž povaha je ryze tvůrčí a časově nedefinovatelná, osnova cvičení se neuvádí.

Seminář

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor