studijní program

Výtvarná umění

Fakulta: FaVUZkratka: VUDAk. rok: 2022/2023

Typ studijního programu: doktorský

Kód studijního programu: P8206

Udělovaný titul: Ph.D.

Akreditace: 28.7.2016 - 31.12.2024

Specifické požadavky na přijetí

Úspěšné ukončení magisterského studijního programu z oblasti výtvarných umění nebo magisterského studijního oboru příbuzného zaměření mezi humanitními i technickými obory (jako je např. architektura). Předložení písemného projektu budoucí disertační práce (včetně nástinu tvůrčího projektu); projekt musí obsahovat motivační úvod, jasně formulované téma práce, metody výzkumné práce a přehled relevantní odborné literatury. Úspěšné absolvování přijímacího řízení, ve kterém uchazeč prokazuje schopnost samostatné umělecké práce (na základě předloženého portfolia), respektive samostatné práce v oblasti provozu současného umění (doložená publikační, kurátorská, produkční činnost); schopnost teoreticky fundované reflexe zvoleného tématu práce; výborné vyjadřovací a formulační schopnosti; schopnost studia alespoň v jednom světovém jazyce (ověřovaná v rámci přijímacího pohovoru).

Klíčové výsledky učení

Cílem doktorského studia na FaVU je přispívat k rozvoji současného výtvarného umění jako kulturně a společensky významné oblasti jednání a vědění. Doktorské studium je jedinečným prostorem pro kultivaci individuálních, nicméně diskursivně zakotvených postojů. Doktorské studium je tak především prostorem svobody rozvíjet vlastní dispozice v dialogu s inspirativními kolegy a konzultanty, ale i studenty nižších stupňů studia, s nimiž doktorandi přichází do kontaktu v rámci vlastní pedagogické praxe. Důležitým cílem doktorského studijního programu je rovněž příprava budoucích pedagogů vysokých uměleckých škol. V průběhu studia je proto kladen důraz na pedagogickou praxi, která může mít podobu pedagogické asistence školiteli, včetně asistence u vedení či oponování prací, ale může rovněž spočívat ve vedení samostatných přednášek a seminářů (ideálně obsahově spojených se zaměřením doktorského studia).

Profesní profil absolventů s příklady

Absolventi doktorského studijního oboru „Výtvarná umění a umělecký provoz“ jsou výraznými osobnostmi světa umění (umělkyně, kritici, historičky či teoretici umění, kurátorky a kulturní producenti atp.). To, že mohli během svého studia propojovat metody vědecké práce a tvůrčí, k uměleckému artefaktu nebo výstavnímu projektu orientované praxe, jim dává ty nejlepší předpoklady k uplatnění jak v provozu současného umění, tak v akademickém prostředí.

Přístup k dalšímu vzdělávání

Nejsou.

Dostupnost studia osobám se zdravotním postižením

Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a známkování

Požadavky pro úspěšné absolvování

Státní doktorská zkouška, obhajoba dizertační práce

Forma studia

prezenční studium

Garant programu

Koordinátor ECTS

Obor

Zkratka Název (zaměření) Povinných kreditů
VUUP_DP4Výtvarná umění a umělecký provoz0