Stručné volební prohlášení kandidáta na děkana Fakulty výtvarných umění VUT pro funkční období 2023–2027
Poslední roky byly ve znamení celospolečenských výzev, kdy atmosféru ve společnosti i ve škole poznamenaly pandemická krize i válečná situace na Ukrajině. Optimismem do nejisté budoucnosti nás naplňuje fakt, že díky aktivitě fakulty – a zejména díky studujícím, jejich citlivosti a odvaze – škola plní svoji misi a zároveň postupně hledá novou podobu. Uvědomuje si lépe limity vlastní (nejen mocenské) struktury a hranice sdílené zodpovědnosti. Postupná transformace procesů, kterých jsme v rámci vzdělávání součástí, není vždy jednoduchá. Věříme však, že celkově přispívá ke zlepšení atmosféry a komunikace mezi studujícími a vyučujícími a ke snaze o vzájemné pochopení a respekt.
Nabídku opětovně kandidovat do vedení fakulty jsem přijal po diskuzi se studentskou komorou akademického senátu. I s vědomím, že se svět ve zpětném pohledu jeví koherentnější a smysluplnější, než ve skutečnosti byl v přítomném čase tehdejších rozhodnutí, našli jsme ve společném ohlédnutí za minulým volebním obdobím řadu pozitivních změn a posunů. Díky několika strategickým rozhodnutím (např. ohledně počtu studujících), přenastavení organizační struktury fakulty (reflektující především specifika artistic & scientific research) a novému vymezení kompetencí podpůrných organizačních jednotek děkanátu, se fakulta posunula v celé řadě ukazatelů, které mají dopad na její zlepšené financování a věci s ním související.[x]
V mnoha ohledech se podařilo probudit participativní přístup k chodu naší instituce a k nutným změnám tak dochází konsensuálně. Nadále chceme být otevřeni horizontálnímu nastavení správy fakulty jako polyfonního místa, kde mají prostor rozhodovat adhoc vytvářené pracovní skupiny, a kde je možná spoluúčast všech, kteří o ni stojí.
Cílem vedení fakulty v následujícím období bude zachovat ekonomickou rovnováhu, s důrazem na udržitelnost a kvalitu vzdělání i výzkumu. Z nejbližších cílů zmiňme dokončení procesu reakreditace studijních programů fakulty, která po proběhlých diskuzích zohlední profilace na volné umění a design, zachová pro fakultu typickou ateliérovou prostupnost a interdisciplinaritu a výrazněji oddělí pojetí jednotlivých stupňů vzdělání (i s ohledem na redesign ateliérového systému na začátku a na konci studia). Obsazením místa ombudsmana/ombudsmanky v těchto dnech také vrcholí přes dva roky intenzivně řešená oblast sociálního bezpečí, kdy fakulta prošla externím šetřením mapujícím studijní a pracovní prostředí s cílem posílit vnitřní mechanismy v této důležité oblasti. Chtěli bychom dokončit diskuzi o zřízení centra aplikovaného výzkumu jako místa cílené spolupráce akademické sféry se soukromým i neziskovým sektorem. Chceme rozumně a radostně oslavit 30 let od založení fakulty a posílit vazbu na naše absolventky a absolventy. Zrekonstruujeme smysluplně naše zázemí v areálu na Údolní 53.
Filip Cenek
Brno, 22. 11. 2022
[x] Výnosy fakulty mezi lety 2018 a 2021 vzrostly o 42 % na 76,7 mil. Kč, což umožnilo jednak citelně zlepšit platové ohodnocení zaměstnanců fakulty nad úroveň uměleckých akademií, jednak mezi studující přerozdělit násobně větší objem stipendijních prostředků na podporu tvůrčí činnosti a zavést do praxe nové typy soutěží a finančních podpor (vč. programů pro studující v obtížné životní situaci); počet uchazečů o studium se zvětšil o 62 %, čímž se fakulta opětovně zařadila mezi nejvýběrovější školy v republice; znásobil se výkonnostní ukazatel RUV i objem prostředků na tvůrčí činnost, vědu a výzkum (zejm. díky excelenci doktorandů a doktorandek); začal se realizovat smluvní výzkum a uzavřely se memoranda o spolupráci (NPÚ, MOÚ); zvýšily se úvazky „asistujících“ pedagogů v ateliérech a postupně se dorovnává jejich platové ohodnocení; do pedagogického procesu zapojení technickohospodářští pracovníci se převedli mezi akademiky, optimalizovala se jejich pracovní náplň a umožnil se jim podíl na akademické samosprávě; opustila se dlouhodobá praxe v řetězení pracovních smluv a zpravidloval se ekosystém sabatiklů; flexibilněji se přistupuje k částečným úvazkům a rozšířilo se portfolio zaměstnaneckých benefitů; významně se změnil poměr zastoupení mužů a žen v poradních sborech a orgánech fakulty; rovný přístup ke složení výběrových komisí se od roku 2018 projevil ve zdvojnásobení počtu žen mezi ateliérovými pedagogy (z 19 % na 39 %); vytvořil se srozumitelný motivační systém výkonového odměňování i zpřístupnil rozpočet fakulty do podoby interaktivního dokumentu, který umožňuje porozumění a diskuzi nad jeho skladbou; podpořil se vznik i udržitelnost fungování studentských iniciativ a spolků (Orgán, Bublina, Ekobuňka); s absolventy a absolventkami fakulty se navazují těsnější vazby a zavedly se nové podpůrné programy (rozjezdový ateliér, rezidence, zvýhodněné pronájmy); zavedly se tzv. soustředěné klauzurní týdny (nonstop přístup do ateliérů a zázemí fakulty v období klauzur a státnic); znásobil se počet letních škol a kurzů pro veřejnost; ateliérová nabídka se obohatila o Visiting Artist’s Studio, v němž se od roku 2019 vystřídalo sedm respektovaných osobností světa umění; rozšířila se institucionální akreditace univerzity o oblast vzdělávání Umění a otevřel se nový magisterský program v anglickém jazyce Fine Art and Design…
Přílohy
Datum publikování | |
---|---|
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d237085 |
Odpovědnost: Hana Křížová