Publication detail

Čtyřprocentní umění?

KOŘÍNKOVÁ, J.

Original Title

Čtyřprocentní umění?

English Title

Four Per Cent Art?

Type

book chapter

Language

Czech

Original Abstract

Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství ve veřejném prostoru (jindy nazývaném monumentální umění) v Československu v období normalizace s mírným přesahem až do roku 1992. Téma do sebe pojímá nejen solitérní pomníky a památníky na veřejných prostranstvích, ale také sochařskou a reliéfní výzdobu architektury – úřadů, škol, nemocnic, velkých podniků, továren. Řečeno s názvem jedné z kapitol, jde o sochy, které nikomu nepatří. Estetické a ideologické vyznění veřejného prostor totalitního Československa bylo výhradní výsadou státu. Rovněž umělecká výzdoba architektury, podobně jako stavebnictví, podléhala centrálnímu plánování, rozpočty nových staveb musely zahrnovat částky na umělecká díla. Umění se tak stalo součástí státní byrokratické mašinerie. Sochy doslova zaplavily veřejná prostranství, vznikala díla nejrůznější kvality a úrovně, na jejich tvorbě se podílel téměř každý, komunistickou stranou prověřený umělec. Vznikaly však i kvalitou a moderním pojetím výjimečné realizace od umělců zakázaných, často pod jinými jmény, případně za bizarních okolností, vlastních této době. Jedná se o jev nemající mimo totalitní země obdoby. Tato situace skončila krátce po roce 1989 a je až s podivem, s jakým nezájmem dnes tuto širokou uměleckou produkci přehlížíme, jako by šlo o pomníky samotné normalizace, na niž se usilovně snažíme zapomenout. Z lásky k umění a ze zájmu o dobu, kterou nezažily, se nyní různé soukromé a občanské iniciativy snaží sochy ve veřejném prostoru zachránit a analyzovat předpoklady, za jakých vznikaly. Ukazuje se, že situace nebyla nikdy jen černobílá, podmínky, pohnutky a příběhy lidí a jejich děl se liší a prostupují. Kniha představuje více než 500 vybraných děl zachovaných či odstraněných z veřejného prostoru jako reprezentativní vzorek toho, co v letech 1968–1992 vzniklo. Jde o výsledek nesmírně náročného dlouhodobého průzkumu tisíců lokalit celého Československa, který sebou nesl i problém určení autorství sochy a legendy jejího vzniku. Vychází česko-anglicky.

English abstract

The book examines the broad phenomenon of sculpture in the public space (also referred to as monumental art) in Czechoslovakia during the Normalisation period. This subject encompasses not just isolated monuments and memorials the public space but also sculptural and relief ornamentation on architectural works – governmental buildings, schools, hospitals, large businesses, factories. To quote the title of one chapter, this is sculpture that belongs to no one. In totalitarian Czechoslovakia the state held sole dominion over the public space and its aesthetic and ideological tone. Like civil engineering projects even artistic ornamentation of architecture was subject to central planning and budgets for new buildings had to include specific sums for works of art. Art thus became part of the states bureaucratic machinery. Public areas were literally flooded with sculptural works, varying widely in quality and standards, and almost every artist who lived through that period contributed at some point to the creation of public statuary. This was a phenomenon unparalleled outside the totalitarian state. It came to end shortly after 1989 and it is almost a wonder how little interest we show in this extensive collection of production today. Out of a love for art and an interest in a period not personally experienced, various private and civic initiatives have emerged that are trying to protect sculpture in the public space and analyse the circumstances in which they originated. The finding is that the situation was never black and white, and the conditions, motives, and stories of people and their works vary and intertwine. This book contains approximately 500 selected works of sculpture created in the public space – some still around, others removed – and presents them as a representative sample of the thousand such works that were created between 1968 and 1992. The book is published as a Czech-English bilingual edition.

Keywords

umění ve veřejném prostoru, normalizace, Vetřelci a volavky, architektura, Československo

Key words in English

art in public space, normalization, Czechoslovakia, Aliens and Herons, architecture

Authors

KOŘÍNKOVÁ, J.

RIV year

2013

Released

1. 10. 2013

Publisher

Arbor vitae

Location

Řevnice

ISBN

978-80-7467-039-8

Book

Vetřelci a volavky. Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968-1989) / Aliens and Herons. A Guide to Fine Art in the Public Space in the Era of Normalisation in Czechoslovakia (1968-1989)

Edition

mimo edici

Edition number

1

Pages from

452

Pages to

459

Pages count

8

BibTex

@inbook{BUT105156,
  author="Jana {Kořínková}",
  title="Čtyřprocentní umění?",
  booktitle="Vetřelci a volavky. Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968-1989) / Aliens and Herons. A Guide to Fine Art in the Public Space in the Era of Normalisation in Czechoslovakia (1968-1989)",
  year="2013",
  publisher="Arbor vitae",
  address="Řevnice",
  series="mimo edici",
  edition="1",
  pages="452--459",
  isbn="978-80-7467-039-8"
}

Responsibility: Ing. Marek Strakoš